|   Szkoły językowe  |  Artykuły  | Logowanie

COOKIES

Able to create, unable to teach.
- George Bernard Shaw

TEKSTY DLA MŁODZIEŻY:          Zaczynasz naukę  |  Już trochę potrafisz  |  Potrafisz całkiem sporo  

 
 
 
 
 

ZNAJDŹ TEKST

Po węgierskiej stronie

Po węgierskiej stronie

Niedzica - walki o koronę, rozbójnicy, tajemnica Inków... Warto odwiedzić ten zamek i posłuchać frapujących historii opowiadanych przez stare mury, kiedy się do nich ucho przyłoży. Cśś... słyszycie?
Muzea i galerie sztuki

Muzea i galerie sztuki

Słynne na cały świat, znane i nieznane, funkcjonujące na uboczu tras turystycznych, powstałe z miłości do miejsca lub przedmiotu, czasem z miłości do konkretnego człowieka. Muzea i galerie sztuki zatrzymują czas, każą zastanowić nad trwałością i...
Sen i marzenia senne

Sen i marzenia senne

Dlaczego ludzie muszą spać? Ile godzin snu potrzebuje człowiek? Co dzieje się w naszym organizmie, kiedy śpimy? Czym jest faza REM snu? Czy można określić znaczenie marzeń sennych?
Patron dyskretnej dobroci

Patron dyskretnej dobroci

Jest prawdopodobnie najbardziej znanym świętym. Co roku ludzie na całym świecie jednoczą się w oczekiwaniu na grubiutkiego staruszka w czerwonym stroju i z długą białą brodą.
Oddaj mi swoje serce i duszę

Oddaj mi swoje serce i duszę

Powyższe słowa, pochodzące z utworu "Hysteria" zespołu Muse, doskonale oddają podejście grupy do swojej Sztuki.
Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec

Podobno straszy tu Biała Dama, podobno nocą można zobaczyć czarną karetę zaprzężoną w sześć karych koni... Stare zamczyska lubią legendy i romantyczne historie miłosne.
Udomowienie zwierząt

Udomowienie zwierząt

Dlaczego człowiek przestał polować na dzikie zwierzęta i postanowił je udomowić? Czym się różni oswojenie od udomowienia? Czy udomowienie jest nieodwracalne?
Przewodnik nie - turystyczny

Przewodnik nie - turystyczny

O miastach Ukrainy, szczególnie tych związanych z historią Polski, napisano wiele: od wspomnień poprzez artykuły, sprawozdania aż po profesjonalne przewodniki. Ja chcę napisać o tym, czego w przewodnikach nie ma.
Poprzez pryzmat

Poprzez pryzmat

Gimnazjaliści, gimnazjaliści, gimnazjaliści. Tyle na nich narzekania, tyle ich obgadywania, tyle ich uświadamiania, a oni nic. Nie słuchają, nie słyszą, nie rozumieją. Wiadomo - gdzie rozum śpi (jeszcze), buzują hormony.
Nastroje Waxa Tailora

Nastroje Waxa Tailora

Długo przyszło czekać fanom Tailora, na jego nową płytę, ale przesłuchanie tego ponadgodzinnego materiału pozwoli zapomnieć o każdym dniu oczekiwania.
CHĘCINY

CHĘCINY

Kiedy miniemy już Sobków, zaczynam wypatrywać trzech charakterystycznych wież zamku w Chęcinach. Roi mi się, że czuwają nad bezpieczeństwem jadących drogą E-7...
Second life

Second life

Był taki film Kieślowskiego pt. "Podwójne życie Weroniki". To historia dwóch dziewczyn urodzonych w tym samym czasie w różnych krajach: w Polsce i we Francji. Ich losy układają się równolegle, a kiedy jedna z nich nagle umiera na serce, druga zmienia...
The Seldom Seen Masterpiece

The Seldom Seen Masterpiece

Jeżeli miałbym zabrać na bezludną wyspę jedną płytę (pomijając problemy z odtwarzaniem), to byłoby to właśnie dzieło grupy Elbow. Dlaczego? Bo jest to po prostu the seldom seen masterpiece.
Do teatru? Nie, dziękuję

"Do teatru? Nie, dziękuję"

Teatry, wbrew powszechnej opinii, wciąż przyciągają tłumy, ale potrafią też solidnie zniechęcić, zwłaszcza młodych widzów. Czy rośnie nam pokolenie teatrofobów?
Burial - widmo niespotykanych dźwięków

Burial - widmo niespotykanych dźwięków

Artysta równie tajemniczy jak jego płyty to rzadkość. W przypadku Buriala właśnie tak jest, i choć on sam ujawnił jak się nazywa, jego płyta, nawet dwa lata po premierze, urzeka, wprowadza w zupełnie inny świat.
39/89 - Zrozumieć Polskę

39/89 - Zrozumieć Polskę

L.U.C stworzył album wyjątkowy, opowiadający o latach 39-89. Jak udało się mu zawrzeć 50 lat na godzinnej płycie? Receptą było oddanie głosu najważniejszym świadkom tamtych zdarzeń. Tylko tyle czy aż tyle?
Asymetria w naszej głowie

Asymetria w naszej głowie

W gimnazjum dzieci wiedzą, że mózg człowieka dzieli się na dwie części. Jeśli dobrze czytają artykuły w prasie popularno-naukowej wiedzą też, że te dwie części nie są sobie równe. Czym się różnią? Oto jest pytanie.
Szanowny Święty Mikołaju!

Szanowny Święty Mikołaju!

Mikołaju, mam koleżankę. Na pewno ją znasz (jeśli istniejesz, oczywiście). Magda od dwóch lat spotyka się z Miłoszem. Spotykała się z nim w czasie, kiedy jeszcze była z Markiem, ale mniejsza z tym...
Głosy braci mniejszych

Głosy braci mniejszych

Wystarczy przygotować się i dobrze posłuchać. Na pewno dowiemy się, co nasi czworonożni ulubieńcy mają do powiedzenia. Pewnie nagromadziło się tego sporo, bo zwierzaki mogą przemówić do nas tylko w tę jedyną, wigilijną noc.
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Człowiek uczy się przez całe życie. Głównie jednak nauka kojarzona jest ze szkołą, do której uczęszczanie jest udziałem każdego młodego człowieka. Warto zatem wiedzieć co robić, by z każdej lekcji wycisnąć jak najwięcej.
Wojna według Tarantino

Wojna według Tarantino

Tarantino przyzwyczaił nas do niezwykłości swoich filmów - genialny "Pulp Fiction", ociekający krwią "Kill Bill", a jaki jest nowy film? Niezwykle brutalny i niezwykle śmieszny. Niemożliwe? A jednak...
Malowany ptak, czyli zło w każdym z nas...

"Malowany ptak", czyli zło w każdym z nas...

"Malowany ptak", napisany przez Jerzego Kosińskiego w 1965 roku, jest wstrząsającą opowieścią. Nie każdy poradzi sobie z ciężarem bycia zarówno malowanym ptakiem jak i jego oprawcą. Dlaczego? Zapraszam do lektury.
Wojna polsko-ruska

Wojna polsko-ruska

Najlepszy czy najbardziej nieudany eksperyment w historii polskiej kinematografii? Żuławski i Masłowska podejmują trudny temat samotności i rodzimej mentalności. Co z tego wyszło? Zapraszam do recenzji.
Dlaczego tak łatwo ulegamy modzie, trendom i reklamie...

Dlaczego tak łatwo ulegamy modzie, trendom i reklamie...

Są takie oszustwa, wyzwiska i kłamstwa, które akceptuje ogół. Są ciche, szepczące i jednocześnie nachalne i wszechobecne. Czym jest ta jawna inwazja na nasze gusta? To moda, trendy i reklama...
Fenicjanie - nieustraszeni żeglarze antycznego świata

Fenicjanie - nieustraszeni żeglarze antycznego świata

Bardzo jesteśmy dumni z osiągnięć cywilizacji europejskiej. Zapominamy, że przed nią były inne, z dorobku których czerpała pełnymi garściami.
Feminizm a macierzyństwo (część 2 - praktyka)

Feminizm a macierzyństwo (część 2 - praktyka)

Czy feminizm jest przeciwny macierzyństwu? Czy feministka może być matką? Stereotypy ukazują nam feministkę palącą staniki i gardzącą niemowlętami. Tymczasem rzeczywistość wygląda nieco inaczej.
Feminizm a macierzyństwo (część 1 - teoria)

Feminizm a macierzyństwo (część 1 - teoria)

Stereotypy ukazują feministkę jako babochłopa czy bezdzietną lesbijkę, a słowo "feminizm" kojarzy się z automatycznie z aborcją, lesbijstwem, nienawiścią do mężczyzn i niechęcią do dzieci.
Kobieta w ciąży a reszta świata

Kobieta w ciąży a reszta świata

Z jakimi reakcjami otoczenia spotyka się kobieta w ciąży? Czy reakcje te są od czegoś zależne? Czy zmieniały się w ciągu wieków? Przyjrzyjmy się, jakim zmianom ulegało społeczne postrzeganie kobiet ciężarnych i jakie postawy są charakterystyczne dzisiaj.
Historia szkolnictwa w Polsce

Historia szkolnictwa w Polsce

Najstarszy i najlepszy w Polsce uniwersytet został założony w Krakowie w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego władcę z dynastii Piastów. Rodzi się pytanie: dlaczego w takim razie nazwa uczelni brzmi Uniwersytet Jagielloński?
Homoseksualizm

Homoseksualizm

Homoseksualizm, nie od dziś, jest tematem szalenie kontrowersyjnym. Z biegiem lat przestaje oznaczać odmienną orientację, a staje się synonimem walki o prawo do normalnego życia i o akceptację.
Krótka rozprawa narzekająca na... narzekanie

Krótka rozprawa narzekająca na... narzekanie

Ludzie współcześni stworzeni są do narzekania. Z całego Achillesa widzą tylko piętę - Marie von Ebner-Eschenbach
Hipokryzja

Hipokryzja

Każdy człowiek, w mniejszym lub większym stopniu, jest hipokrytą. Pewna niespójność zasad moralnych oraz przeczenie samemu sobie staje się normalnym zachowaniem. Nie zauważamy, kiedy przeradza się w obłudę.
Do nieba bez serca

Do nieba bez serca

Kiedy w 1954 roku profesor Joseph Murray dokonał pierwszego przeszczepu nerki, cały świat uwierzył, że jest to początek nowej ery. Owszem, był to niezaprzeczalny sukces medycyny i ogromny krok naprzód...
Van Helsing

Van Helsing

Stwór Frankensteina, Dr Jekyll i Mr Hyde, nieśmiertelny hrabia Dracula oraz mnóstwo zmysłowych wampirzyc drżą o swoje życie, bowiem misja ratowania świata właśnie przypadła Hugh Jackmanowi. To przepis na raczej żenujący czy dobry film akcji?
Nieletnie desperatki

Nieletnie desperatki

Nagrody i pochwały. Rozwinięta promocja przyciąga tłumy do kin. Szczególnie młodzież zachęcać ma ścieżka dźwiękowa O.S.T.R.-a, hasła o "prawdziwych historiach" i odważnym debiucie. Na ile warto uwierzyć reklamie?
Co jest po drugiej stronie lustra?

Co jest po drugiej stronie lustra?

Lustro - tortura nastolatków (i nie tylko). Lustro - fałszujące obraz rzeczywistości. Lustro - przedmiot magiczny i przez magików używany. Co kryje z drugiej strony?
Prawo moralne we mnie

Prawo moralne we mnie

Religia czy religioznawstwo? Co jest lepszym rozwiązaniem w szkole? Uważam, że aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba się wczytać w definicję religii i religioznawstwa. Dowiedzieć się, na czym polega jedno i drugie.
Tropa de elite - recenzja filmu

Tropa de elite - recenzja filmu

Z czym przeciętnemu Polakowi kojarzy się Brazylia? Z Amazonką i niszczeniem lasów, z figurą Chrystusa w Rio de Janeiro, mnie osobiście z książkami Arkadego Fiedlera. Film "Tropa de elite" pokazuje Brazylię od najciemniejszej strony.
Edukacja seksualna w szkole

Edukacja seksualna w szkole

To teraz porozmawiamy sobie o antykoncepcji - i w tym momencie mała różowa plamka pojawia się na jej policzku - Jak wiecie, antykoncepcja służy zapobieganiu ciąży - plamka na policzku nauczycielki rośnie...
Kreatorzy mody, biznes czy powołanie?

Kreatorzy mody, biznes czy powołanie?

Dyktator mody. Jakie skojarzenia wywołują w nas te słowa? Pokazy haute couture, długonogie modelki, sławni ludzie. Szampan lejący się strumieniami, zamknięte imprezy w ekskluzywnych lokalach. Powab wielkiego świata.
Reklama, czy to tylko promocja produktu?

Reklama, czy to tylko promocja produktu?

Tradycyjnie rozumiana reklama jest sposobem na rozpowszechnianie informacji o towarach i usługach w celu stymulacji ich podaży. Jednak czy współcześnie na pewno chodzi tylko o promocję produktu?
Gdy odchodzi przyjaciel...

Gdy odchodzi przyjaciel...

W którejś z przeczytanych książek napotkałam zdanie, że jeśli trzeba wybierać pomiędzy cierpieniem człowieka i psa to lepiej, żeby cierpiał człowiek. Odnosiło się to do eutanazji.
Młodociani przestępcy

Młodociani przestępcy

Młodym chuliganem nie jest człowiek, który kogoś zabił. Pamiętajmy, że młody przestępca to też złodziej z hipermarketów, kieszonkowiec z galerii i dworca.
Nowy Marillion

Nowy Marillion

"Nowy" Marillion istnieje już dwadzieścia lat, a mimo to wciąż spotykam się z opiniami, że zespół ze Stevem Hogarthem "to jednak nie to", co zespół z Fishem.
Kolos koguthos

Kolos koguthos

Prawa, lewa, prawa, lewa, obrót, uśmiech, zawracamy, prawa, lewa... Andżela Miednica, lat 17. Wymiary: 88 na 62 na 90. Interesuje się "jazdą konną, modą i książkami". Na pytanie, kto napisał "Potop", odpowiada, że Żeromski.
Fidiasz - geniusz, romantyk, wielki artysta

Fidiasz - geniusz, romantyk, wielki artysta

Wybitny grecki rzeźbiarz, twórca Ateny Parthenos - tak dzisiaj mówimy o Fidiaszu. Choć już za życia zdobył wielką sławę, to starożytni pozostawili na jego temat szczątkowe informacje.
Sztuka filmowa - Sztuka teatralna

Sztuka filmowa - Sztuka teatralna

Do kina czy do teatru? Jak często zadajemy sobie to pytanie? Na ogół pytamy raczej, na co do kina? Czy sztuka teatralna rzeczywiście ucierpiała wskutek ekspansji kina, a może coś zyskała?
Co jest po drugiej stronie lustra?

Co jest po drugiej stronie lustra?

Zagadka, która od zawsze intrygowała marzycieli - co znajduje się po drugiej stronie lustra: inny, lepszy świat, czy tylko złudzenia? Tajemniczą krainę odwiedziła nie tylko Alicja...
18 lat - magiczna linia trudu dorosłości

18 lat - magiczna linia trudu dorosłości

Osiągnięcie wymarzonego wieku 18 lat, dla niektórych oznacza wyłącznie "dowodzik", który jest przepustką do sfery rozrywek dotychczas zakazanych. Czy jednak zawsze dorosłość oznacza tylko dobrą zabawę i niezależność?
Coco Chanel - infantylizm czy smutna prawda?

Coco Chanel - infantylizm czy smutna prawda?

Anne Fontaine porwała się "z motyką na słońce", bowiem Coco niewątpliwie tym słońcem wszystkich kobiet była. Jak udał się film o legendzie tak nieszablonowej, że trochę ponad półtoragodzinny film to profanacja?
Freestyle o kulturze

Freestyle o kulturze

"Control" Antona Corbijna to film introwertyczno - biograficzny. Dziwnie brzmi? Bo i film jest dziwny, ale wart obejrzenia.
Kobieta jako kura domowa, bizneswoman lub wamp

Kobieta jako kura domowa, bizneswoman lub wamp

Feministki są zaiste fascynującym zjawiskiem. Choćby nie wiem co, zawsze będą krzyczeć o tym, że są traktowane gorzej od mężczyzn i będą żądać równouprawnienia, nawet jeśli już teraz pożądana przez nie równość jest tak równa, jak to tylko możliwe.
Ukryte poczęcie

Ukryte poczęcie

Żadna kobieta, bez specjalistycznych testów, nie jest w stanie określić momentu, w którym może zajść w ciążę. Okazuje, się, że ukryta owulacja sprzyja monogamii, a męską część ludzkości zachęca do pozostania w domowych pieleszach.
Pogardzane i uwielbiane

Pogardzane i uwielbiane

Wielu chrześcijan uważa, że w ich religii zbyt mało poświęca się uwagi zwierzętom. Ogromne nadzieje, które wiązano z tzw. V Ewangelią zostały, niestety, rozwiane...
Pies kotu nierówny

Pies kotu nierówny

Islam jako religia zdecydowanie faworyzuje koty. Ich miłośnikiem był prorok Mahomet. Nie znaczy to jednak, że psy mogą być źle traktowane, bowiem wszyscy dręczyciele żywych istot poniosą karę.
Rośliny mięsożerne

Rośliny mięsożerne

Wszyscy wiedzą, że zwierzęta dzielą się generalnie na mięsożerne i roślinożerne. Jednak nie każdy wie, że istnieją również rośliny mięsożerne! Niewiarygodne?
Dżuma wychowawcza

Dżuma wychowawcza

Nie wiem kto i kiedy wymyślił metodę bezstresowego wychowania, ale nie możecie mu ufać. Największa bzdura wychowawcza XX wieku przybrała rozmiary wręcz epidemiologiczne.
Dług - recenzja filmu

Dług - recenzja filmu

Scenariusz filmu opiera się na autentycznej historii. Jak się później okazało, powiązania są dość luźne, ale nie zmienia to faktu, że "Dług" jest najbardziej realistycznym filmem, jaki kiedykolwiek oglądałem.
Czy miłość idzie w parze z bogactwem

Czy miłość idzie w parze z bogactwem

Zastanawiałem się nad tym tematem. Moje rozmyślania w dużej mierze dotyczyły jednak samego bogactwa, dlatego teraz nie jestem w stanie ich pominąć i nie zamieścić w poniższym tekście, pomimo że nie dotyczą bezpośrednio sedna sprawy.
Alicja i Ciemny Las - recenzja książki

Alicja i Ciemny Las - recenzja książki

Czekałem na tę książkę jak na narodziny syna. Rozczarowanie było mniej więcej tak duże, jakby okazało się, że mój potomek ma śliczny, czekoladowy kolor skóry.
Przeciwny kamerom w szkołach? A dlaczego?

Przeciwny kamerom w szkołach? A dlaczego?

Najwięcej dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Instalowanie telewizji przemysłowej w szkołach mija się jednak z celem, kiedy nie obejmuje swym systemem miejsc najbardziej niebezpiecznych.
Kuch Kuch Hota Hai, czyli: Coś się dzieje

Kuch Kuch Hota Hai, czyli: Coś się dzieje

Coraz więcej Polaków zafascynowanych jest kulturą hinduską. Przyczyna tego zjawiska leży najprawdopodobniej w całkowitej jej odmienności od tego, co znamy od urodzenia.
Nigdy nie mów nigdy...

Nigdy nie mów 'nigdy'...

Stwierdzenie, iż wszyscy jesteśmy hipokrytami, byłoby mocno przesadzone. Za to: "wszyscy możemy się nimi stać" - tak, to jest jak najbardziej realne.
Podróż po dojrzałości, czyli nowa płyta O.S.T.R.a

Podróż po dojrzałości, czyli nowa płyta O.S.T.R.'a

O.S.T.R. - produkcja łódzkiego rapera Adama Ostrowskiego podkreśla różnice pomiędzy nim, a pozostałymi muzykami gatunku.
Autorytety

Autorytety

Kilka dni po wyborze Benedykta XVI na papieża zapytałem pewną osobę, dlaczego papież wybrał takie dziwne imię, a w odpowiedzi usłyszałem: "Chciałbyś, żeby Niemiec miał na imię Jan Paweł III?"
Dojrzałość czy kombinatorstwo?

Dojrzałość czy kombinatorstwo?

Jaki naprawdę jest egzamin dojrzałości, chyba wszyscy wiedzą. Politycy co roku obiecują, że będzie dobrze, a wychodzi jak zwykle. Czyli jak? Poznaj prawdę o najważniejszym egzaminie w życiu młodych.
Odwieczny szkolny paradoks - szacunek dla nauczycieli

Odwieczny szkolny paradoks - szacunek dla nauczycieli

Uczą i wychowują nas. Co najmniej do pełnoletniości towarzyszą nam przy porażkach i sukcesach. Można ich kochać albo nienawidzić, ale na pewno nie przejdziesz obok nich obojętnie... Kim są tak ważne dla nas osoby i jaki jest nasz stosunek do nich?
EMO - interkultura komercyjna

EMO - interkultura komercyjna

Próba analizy nowego zjawiska, jakim jest wśród młodzieży ruch EMO. Krótka jego charakterystyka i odniesienie do zjawisk natury sub- i kontr- kulturowych.
Blokowisko od środka

Blokowisko od środka

Takie są Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Dowcip polega na tym, że wychowujemy dzieci nie wtedy, kiedy je "wychowujemy", tylko mimochodem: w sklepie, autobusie, kościele...
Rola horoskopu

Rola horoskopu

Horoskopy - czytać czy nie? Oto jest pytanie. Zdania, jak to zwykle bywa, są podzielone. Czy nasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach? Tego do końca nie wie nikt.
O telefonie - słów kilka...

O telefonie - słów kilka...

Co to jest telefon? W obecnych czasach nawet małe dziecko zna odpowiedź na to, jakże banalne, pytanie. Prawie każdy z nas staje się, prędzej czy później, szczęśliwym posiadaczem małego, czarnego pudełeczka.
Europa Europa

Europa Europa

Od pierwszego pokazu Wyjścia robotników z fabryki minęło już prawie 114 lat, w trakcie których Europa nakręciła setki tysięcy filmów. Na czym polega fenomen kinematografii naszego kontynentu?
Kino bez miejsca dla widza

Kino bez miejsca dla widza

O Gusie Van Sancie można powiedzieć, że jest nudny i nie zna się na robieniu filmów.  Nie zważa on na ustalone zasady dramaturgii - jego dziełom brakuje początku i końca...
Fiolka Absurdu

Fiolka Absurdu

Żółte słoneczko stało się moim przekleństwem. Oto komunikator internetowy, jedno z dobrodziejstw XXI wieku, prześladuje mnie i straszy po nocach. Aż chciałoby się odbyć kultowy "Powrót do przeszłości" i w spokoju ducha paść sobie mamuty na...
stÓdęci

stÓdęci

Kserujemy wszystko w zasięgu wzroku. Uczymy się w dzień egzaminu, nigdy wcześniej. Potrafimy głodować dłużej niż średniowieczni mnisi żyjący w ascezie.
Samokracja!

Samokracja!

Zawsze zastanawiało mnie, co decyduje o tym, że ludzie w pewnym momencie swojego życia pragną w końcu wyprowadzić się z gniazda rodzinnego, w którym mieszkają od dzieciństwa. Gdziekolwiek, byle dalej, może być nawet w cholerę...
matÓra

matÓra

Jeśli chodzi o dzień, w którym pisałam maturę z polskiego, to pamiętam stuk obcasów o chodnik. Szłam do szkoły i szeptałam do siebie samej, jak każdy szanujący się szaleniec. Będzie to opowieść o maturzyście - humaniście.
Człowiek - niedźwiedź

Człowiek - niedźwiedź

Dawno żaden film nie wywołał we mnie tylu ambiwalentnych uczuć. Wieczny Chłopiec na tropie misia. Czyli o tym, że poszukiwanie alternatywy nie zawsze popłaca. Może indywidualizm i poszukiwania własnej tożsamości są przecenione?
Egzotyka w Ojczyźnie(!) Wieszcza

Egzotyka w Ojczyźnie(!) Wieszcza

Za oknem jest jak jest. Miała być Złota Polska, a wyszła Szara Angielska (ciekawe dlaczego...). Nie przyjmuję do wiadomości, że wakacji już nie ma. Nie przyjmuję do wiadomości, że to mój rok maturalny...
Gdzieś w połowie

Gdzieś w połowie

Dużo mówi się o tym, że młodzież w dzisiejszych czasach czyta już tylko SMS-y i gazety z poradami "od Beatki". Ewentualnie wiadomości na naszej klasie. Podobno statystyczny Polak czyta pół książki rocznie.
Tele-voo doo

Tele-voo doo

Film sensacyjny w prywatnej telewizji. Główny bohater przeżywa klasyczny -bombowy- dylemat: przeciąć kabel niebieski czy czerwony? Napięcie narasta wprost proporcjonalnie do upływu czasu na zegarze przytwierdzonym do ładunku...
Mikołaj w letniej koszulce

Mikołaj w letniej koszulce

W połowie października siedziałam sobie spokojnie dłubiąc coś w komputerze, kiedy usłyszałam w radiu komunikat o tym, że w Wielkiej Brytanii zaczynają się na wystawach sklepowych pojawiać pierwsze choinki, światełka, Mikołaje i tym podobne totemy...
Garść wspomnień

Garść wspomnień

Lubię zbierać dobre wspomnienia i nizać je na sznurek pamięci. Gdy jest mi źle i smutno, odmawiam mój różaniec wspomnień...
Protokolantka i prokurator

Protokolantka i prokurator

Literatura jest wielką i nieustającą dyskusją o człowieku. Gdyby jeszcze mogła go zmienić na lepsze!
Muzyka zwierciadłem duszy

Muzyka zwierciadłem duszy

Muzyka - dla jednych sposób na poprawienie nastroju i rozładowanie napięcia, dla innych źródło pobudzenia. Może być wokalna lub instrumentalna, poważna lub rozrywkowa. Jest ona nieodłącznym elementem naszego życia.
Czy znajomość savoir vivreu pomaga w życiu?

Czy znajomość savoir vivre'u pomaga w życiu?

Savoir vivre jest dziedziną wiedzy o bardzo subtelnym i delikatnym charakterze. Jest to bogactwo zasad i reguł, praw i zwyczajów, których przestrzeganie jest bardzo ważne dla ludzi żyjących w społeczeństwie.
Matura - jak wiele ma wspólnego z egzaminem dojrzałości?

Matura - jak wiele ma wspólnego z egzaminem dojrzałości?

W szeroko pojętych mediach przyjęło się stosowanie określenia "egzamin dojrzałości" w odniesieniu do matury. Nie można jednak tych wyrażeń bezkrytycznie traktować jak synonimów.
Czy warto wierzyć horoskopom?

Czy warto wierzyć horoskopom?

Pojęcie horoskopu nie jest obce chyba nikomu Ile jednak prawdy jest w nim? - rzekomo określa nas bardzo dokładnie.
Czy bycie modnym jest modne?

Czy bycie modnym jest modne?

Żyjemy w czasach, gdy pogoń za tak zwaną modą, jest na porządku dziennym. Temat ten wzbudza wiele kontrowersji. Gdy jedni wciąż tej pogoni ulegają, inni uważają, że bycie "modnym" już dawno wyszło z mody.
Wolność jest w nas

Wolność jest w nas

Czym jest wolność? Pojęcie "wolność" dojrzewa w miarę, jak upływają lata życia. Ale czy kiedykolwiek można ją osiągnąć?
Szacunek do nauczyciela?

Szacunek do nauczyciela?

Szacunek do nauczyciela zależy od nauczyciela. Ale też od postawy rodziców.
Matura a dojrzałość

Matura a dojrzałość

Nową maturę krytykuje każdy człowiek myślący. Ale głosów krytycznych nie słychać ani z Ministerstwa Edukacji Narodowej, ani z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Czy Państwa to nie dziwi?
Eutanazja - czy wegetacja w oczekiwaniu na ostatnie tchnienie?

Eutanazja - czy wegetacja w oczekiwaniu na ostatnie tchnienie?

Potrafimy bardzo mądrze rozprawiać o eutanazji, bo przecież ona nas nie dotyczy. W ogóle nie wiadomo czy kiedyś umrzemy, a na pewno będziemy zdrowi do setki.
Kosmiczna apokalipsa

Kosmiczna apokalipsa

"Koniec świata!" - wołamy, gdy zdarzy się coś bulwersującego. A on nadchodzi bez naszych okrzyków i nawoływań, zbliża się, jest tuż, tuż...
Wiarygodność horoskopu, po co go czytamy?

Wiarygodność horoskopu, po co go czytamy?

Wśród licznych głosów prześmiewczych i natrząsających się z zabobonów, może mój głos w sprawie horoskopu rzuci odmienne światło na wyklętą dziedzinę wiedzy o człowieku?
Telefon

Telefon

Przyzwyczailiśmy się do jego stałej obecności. Jest jedną z tych rzeczy, którą zawsze mamy przy sobie.
Co jest po drugiej stronie lustra?

Co jest po drugiej stronie lustra?

Po drugiej stronie lustra mieszka wyobraźnia, Królowa Pik, albo...
Barwy tęczy, czy coś się kryje pod jej kolorami?

Barwy tęczy, czy coś się kryje pod jej kolorami?

Chodź ze mną. Pokażę ci, co kryje się pod kolorami tęczy...
Psi przewodnik

Psi przewodnik

Od lat psy są szkolone do roli przewodników dla niewidomych. Niewielu jednak słyszało o zamianie tych ról, a właśnie taka sytuacja ma miejsce w jednej z dzielnic Krakowa. Niewidomy od urodzenia pies ma swojego przewodnika w postaci oddanej właścicielki.
Różne oblicza prawa i porządku

Różne oblicza prawa i porządku

Film w reżyserii Jose Padilha przenosi nas do świata rządzącego się twardymi zasadami - do slumsów Rio de Janeiro. Cofamy się o ponad dziesięć lat, kiedy to cała Brazylia oczekuje na przyjazd papieża Jana Pawła II.
Antychryst, lek na depresję Von Triera?

Antychryst, lek na depresję Von Triera?

Film, o którym głośno było przez długie tygodnie, a obrzydzenie nieustannie mieszało się z zachwytem. Jaki jest naprawdę "Antychryst", można by dyskutować w nieskończoność. Zapraszam na całkowicie subiektywną recenzję.

 
 

TEKSTY DLA MŁODZIEŻY
potrafisz całkiem sporo

Zakładamy, że Twoja wizyta jest nieprzypadkowa. Intensywna nauka angielskiego jest dla ciebie nie tylko koniecznością, ale i przyjemnością. Szukasz odpowiednich i niedrogich materiałów, które pomogą Ci w szybkim i skutecznym opanowaniu tego języka. Kurs angielskiego dla zaawansowanych w połączeniu z regularnym korzystaniem ze strony EnglishStory.pl gwarantuje najlepsze rezultaty i szybkie efekty.
      Interesujące, specjalnie dobrane do poziomu nauczania teksty (opowiadania, dialogi, recenzje) zawierają przydatne i najczęściej używane słownictwo. Angielskie przykłady różnych form wypowiedzi, czytane regularnie, pozwolą Ci na szybkie opanowanie języka w stopniu pozwalającym na korespondowanie, uczestniczenie w forach anglojęzycznych i na rozmowy online ze znajomymi z całego świata.
      Najlepsze efekty w nauce osiąga się wtedy, gdy sprawia nam ona przyjemność, gdy zauważamy szybkie rezultaty. Na EnglishStory.pl znajdziesz społeczność ludzi, którzy wyznaczają sobie śmiałe cele i osiągają je.

 
 

O nas  |  Reklama  |  Regulamin  |  Polityka prywatności

Tłumaczenie tekstów

Redakcja i korekta tekstów

(C) EnglishStory.pl

KONTAKT:  Biuro: biuro@englishstory.pl
   Pomoc: web@englishstory.pl
   Telefon: +48 880 074 279  (w godz. 9:00 - 17:00)