|   Szkoły językowe  |  Artykuły  | Logowanie

COOKIES

Live imperfection is better than dead masterpiece...
- George Bernard Shaw

TEKSTY DLA DOROSŁYCH:        Zaczynasz naukę  |  Już trochę potrafisz  |  Potrafisz całkiem sporo  

 
 
 
 
 

ZNAJDŹ TEKST

Moda pradziadków kibica

Moda pradziadków kibica

Każdy piłkarski kibic jest gotów iść w najcięższy bój za barwy klubowe ulubionej piłkarskiej drużyny. Okazuje się, że nasze przywiązanie do barw sięga czasów historycznych. W dawnej Polsce kolory miały olbrzymie znaczenie dla szlachty.
Romowie - naród ptaków

Romowie - naród ptaków

Tradycja każe np., aby cygańska dziewczyna została przed ślubem porwana przez narzeczonego. I dzieje się tak nadal, choć chłopiec nie uprowadza już narzeczonej na grzbiecie konia, a celem wędrówki nie jest cygański szałas, ale często luksusowy hotel.
Erystyka

Erystyka

Erystyka, czyli sztuka przeprowadzania sporów w taki sposób, by dowieść swojej racji, stosowana była już przez żyjących w czasach antycznych sofistów.
Pustelnik znad Narwi

Pustelnik znad Narwi

Ojciec Gabriel od zaszczytów w hierarchii kościelnej woli swoją pustelnię. Żyje w zgodzie z naturą, z dala od wielkiego świata. Leczy chorych ziołami i nie bierze za to pieniędzy, a skromnymi posiłkami dzieli się z biednymi. Gdzie go szukać?
Kolory w reklamie i psychologii

Kolory w reklamie i psychologii

Są jedyne w swoim rodzaju. Wyrażają emocje, podkreślają piękno świata, mają własną symbolikę, a nawet potrafią wpływać na ludzką podświadomość. Kolory. Jak to się dzieje, że nieświadomie skłaniają nas do zakupów? W jaki sposób wpływają na naszą psychikę?
Gdy nie widzisz własnych palców

Gdy nie widzisz własnych palców

Rzymski cesarz Neron lubił przyglądać się walkom na arenie przez szlifowany szmaragd. Później wspomaganie wzroku szlifowanymi specjalnie szkłami stało się powszechne. W XVIII wieku używanie lorgnon stało się wręcz modne.
O różnych sposobach czynienia znaku krzyża

O różnych sposobach czynienia znaku krzyża

Duży znak krzyża w Kościele katolickim i Kościołach ewangelicko-luterańskich wykonywany jest prawą ręką z wyprostowanymi palcami, będącymi symbolem pięciu ran Chrystusa.
Śmierdzący nałóg

Śmierdzący nałóg

Wszystkiemu winien jest Krzysztof Kolumb. To on odkrył Amerykę, a wraz z nią tytoń. Wypalił z Arawakami fajkę pokoju i tak się zaczęło. Tytoń został przywieziony do Europy. A więc - wina Kolumba.
Płać i płacz, czyli jak zniechęcić telewidza w jeden tydzień

Płać i płacz, czyli jak zniechęcić telewidza w jeden tydzień

Płać abonament, ratuj kulturę! Kulturę? Ale jaką?
Zwierzęta żyjące w ciemnościach

Zwierzęta żyjące w ciemnościach

Dla człowieka światło jest niezmiernie ważne, w ciemnościach ludzie się gubią i nie są w stanie normalnie funkcjonować. Natomiast wiele zwierząt nie tylko potrafi pewnie poruszać się w ciemnościach, ale wręcz żyje w mroku.
Budować by zniszczyć

Budować by zniszczyć

Każdego roku w listopadzie Holandia skupia na sobie uwagę w wielu miejscach na świecie. Domino Day jest specyficznym konkursem, w którym chodzi o to, by wykorzystać i przewrócić jak największą liczbę kostek domina...
W szponach stresu

W szponach stresu

Stres jest chorobą cywilizacyjną, towarzyszącą nam każdego dnia i zabijającą radość życia. Mimo iż nie można go całkowicie wyeliminować, istnieją sposoby na jego oswojenie, a nawet wykorzystanie do poprawy efektywności działania.
Czy warto pomagać innym?

Czy warto pomagać innym?

Warto pomagać innym, ale nie tak, jak ten chłopiec, który przeniósł staruszkę przez jezdnię, bo sama przejść nie chciała.

 
 

ENGLISH VERSION

Zwierzęta żyjące w ciemnościach

Autor tekstu: Anna Golus

Dla człowieka światło jest niezmiernie ważne, w ciemnościach ludzie się gubią i nie są w stanie normalnie funkcjonować. Natomiast wiele zwierząt nie tylko potrafi pewnie poruszać się w ciemnościach, ale wręcz żyje w mroku.

      U ludzi wzrok jest podstawowym zmysłem - to głównie dzięki niemu poznajemy świat i możemy normalnie funkcjonować. Światło jest dla nas niezbędne. Tymczasem wiele zwierząt żyje w miejscach, gdzie światło jest słabe lub nie ma go wcale. Pozostają one w ukryciu przez cały dzień i wychodzą z kryjówek po zapadnięciu zmroku, kiedy czują się pewniej i bezpieczniej. U takich zwierząt wykształciły się zmysły umożliwiające im poruszanie się i życie w ciemnościach.

Dlaczego w ciemnościach?

Dzieje się tak z kilku powodów. Niektóre zwierzęta żyją w mroku, ponieważ umieją znajdować pokarm w miejscach, do których nie dociera światło słoneczne, na przykład w podziemnych korytarzach, rozległych jaskiniach albo w bardzo głębokiej wodzie. Dzięki temu mogą korzystać z bogatych zasobów pokarmowych tam, gdzie inne zwierzęta nie mają dostępu.
      Do najpopularniejszych zwierząt żyjących w ciemnościach należą sowy, nietoperze, ćmy czy robaczki świętojańskie (świetliki). Jest ich jednak znacznie więcej. Niektóre z nich nie tyle są aktywne w nocy, a w dzień śpią, ile żyją w miejscach, gdzie zawsze panuje zupełna ciemność - na przykład w głębinach oceanów.

Widzenie w nocy

Narządy zmysłów u zwierząt, które żyją w całkowitych ciemnościach lub są aktywne tylko w nocy, działają w nocy tak sprawnie jak ludzkie oczy w dzień. Większość takich zwierząt ma ponadprzeciętnie dobry wzrok, który umożliwia im widzenie w ciemności. Jest to związane z ilością promieni docierających do oka i wiąże się z wielkością oka. Oczy nocnych zwierząt są przystosowane do życia w miejscach, do których dociera niewielka ilość światła. W oku kręgowca, takiego jak ryba, ptak czy ssak, albo głowonoga takiego jak ośmiornica, promienie świetlne są skupiane w soczewce i kierowane na warstwę światłoczułych komórek, zwaną siatkówką. Im większa jest soczewka, tym więcej światła może skupiać. Dlatego też oczy wielu zwierząt żyjących w mroku są ogromne. Największe oczy ze wszystkich zwierząt na świecie mają kałamarnice olbrzymie, które polują na ryby i inne ofiary w ciemnych głębinach oceanu. Ich oczy mają aż 40 centymetrów średnicy i stanowią 25% masy ciała tych głowonogów! (Dla porównania: oczy człowieka stanowią około 0,02 % masy jego ciała).
      Jednak wielkość oka to nie jedyny powód, dla którego zwierzęta żyjące w ciemnościach mogą widzieć w mroku. Poza tym siatkówka ich oczu jest specjalnie przystosowana do odbicia rozproszonego światła - znajduje się w niej wiele bardzo czułych komórek, wrażliwych na światło, zwanych pręcikami. Komórki te nie reagują jednak na barwy, więc zwierzęta te, chociaż bardzo dobrze widzą w ciemnościach, nie rozróżniają kolorów.

Słuch, echolokacja i węch

Zdolność do widzenia w ciemnościach jest bardzo korzystną cechą, jednakże niewiele zwierząt żyjących w mroku polega tylko na wzroku. Większość z nich ma równie dobrze, albo jeszcze lepiej rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Na przykład sowa ma zarówno duże oczy typowego nocnego drapieżnika, jak i bardzo dobry słuch.
      Uszy nietoperza są jeszcze bardziej wrażliwe na dźwięki, jednak - poza wychwytywaniem dźwięków - pełnią również inne zadanie. Owadożerne nietoperze posługują się echolokacją. Polega ona na tym, że zwierzęta te wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od pobliskich obiektów i "wracają" do uszu ssaka jako echo. Im bliżej znajduje się jakiś obiekt, tym szybciej echo dociera do ucha. Uszy nietoperza mają bardzo skomplikowaną budowę, dzięki czemu te latające ssaki mogą rozpoznawać różnego rodzaju echa. Zdolność echolokacji umożliwia przede wszystkim omijanie przeszkód podczas latania bez posługiwania się wzrokiem oraz pozwala na polowanie na latające owady.
      Zwierzęta żyjące w ciemnościach mają także niezwykle rozwinięty zmysł węchu. Większość z nich, począwszy od ciem, a na rekinach skończywszy, polega przede wszystkim na swym węchu. Zmysł ten doprowadza je do źródeł pokarmu lub partnerów płciowych. Na przykład rekiny są szczególnie wrażliwe na zapach krwi w wodzie i potrafią wyczuć krew z bardzo dużej odległości.
      Dla wielu zwierząt żyjących w mroku wzrok jest prawie zbędny. Mogą one żyć w ciemnościach dzięki bardzo dobrze rozwiniętym zmysłom. Zmysły słuchu i węchu pozwalają im na dostrzeganie świata w taki sposób, że mogą za ich pomocą zdobywać więcej informacji o świecie niż my, dzięki naszym oczom.

Nocne życie

Po zachodzie słońca jedne gatunki zwierząt udają się na spoczynek, inne opuszczają swoje kryjówki w poszukiwaniu pokarmu lub partnera. Z nocnym trybem życia kojarzą się nam głównie sowy, nietoperze i ćmy, ale "amatorów" ciemności jest wśród zwierząt znacznie więcej. Na przykład mało kto zdaje sobie sprawę, że nocą lata ponad dziesięć razy więcej motyli niż w dzień! Prócz motyli możemy zaobserwować wtedy również wiele innych owadów, takich jak chrząszcze, robaczki świętojańskie czy mrówki. Również większość polskich płazów prowadzi zmierzchowy albo nocny tryb życia. Prawie każdy słyszał wieczorne i nocne rechotanie żab.
      Słowem, kiedy my śpimy, wiele nocnych stworzeń żyje swym intensywnym, "mrocznym" życiem.

A.G.

  Dlaczego warto uczyć się języka migowego? [wideo]
Matura - Język angielski Egzaminy językowe Kursy językowe Poziom kompetencji językowych Metody nauczania języków obcych Ciekawostki językowe


Podpis:
Znaków
do wpisania


Komentarze [ 0 ]
 
 

O nas  |  Reklama  |  Regulamin  |  Polityka prywatności

Tłumaczenie tekstów

Redakcja i korekta tekstów

(C) EnglishStory.pl

KONTAKT:  Biuro: biuro@englishstory.pl
   Pomoc: web@englishstory.pl
   Telefon: +48 880 074 279  (w godz. 9:00 - 17:00)