|   Szkoły językowe  |  Artykuły  | Logowanie

COOKIES

Live imperfection is better than dead masterpiece...
- George Bernard Shaw

TEKSTY DLA DOROSŁYCH:        Zaczynasz naukę  |  Już trochę potrafisz  |  Potrafisz całkiem sporo  

 
 
 
 

Oddanych głosów: 21   Aktualna ocena: 7.43      (skala ocen: 1 - 10)

ZNAJDŹ TEKST

Kosmiczny kosmos Franka

Kosmiczny kosmos Franka

Jak to z tym kosmosem jest? Czy zastanawialiście się kiedyś, co wasze dziecko ma do powiedzenia w tej jakże istotnej kwestii? Jeśli nie, to posłuchajcie, co mówi Franek.
Niedziela na Ukrainie

Niedziela na Ukrainie

Niedziela - jak powszechnie wiadomo - to dzień święty. Święty to znaczy "wyjątkowy", "oddzielny", "odrębny". Czy trzeba było jechać aż tak daleko, żeby się o tym przekonać?
Moje Stare Nowe Miasto

Moje Stare Nowe Miasto

Biegnę zamyślona, zajęta swoimi sprawami. Nie rozglądam się. Byle szybciej, jakimś skrótem do celu. Bez większej uwagi przechodzę przez Złotą Bramę, by po pięciu minutach znaleźć się już na Długim Pobrzeżu.
Ukraińskie wieczory

Ukraińskie wieczory

Piszę ten tekst z nostalgii, z tęsknoty za Ukrainą, za samotnością, ciszą i spokojem. To, co wtedy wydawało mi się krzywdą, wraca dzisiaj jak dobro utracone.
Bliźnięta syjamskie - fenomen biologiczny

Bliźnięta syjamskie - fenomen biologiczny

W jaki sposób dochodzi do powstania bliźniąt syjamskich? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego rozłączenie takich bliźniąt nie zawsze się udaje? Czy zroślaki mogą prowadzić normalne życie?
Z czego składa się ryba czyli o kuchni ukraińskiej

Z czego składa się ryba czyli o kuchni ukraińskiej

Na wyjaśnienie, z czego składa się ryba, trzeba będzie chwilę poczekać. Zamierzam napisać o kuchni ukraińskiej taką, jaką zapamiętałam.
Szatan czyli człowiek

Szatan czyli człowiek

W Polsce spada spożycie mięsa i jego przetworów. Jeszcze dwadzieścia lat temu przeciętny Polak zjadał rocznie ok. 50 kg wieprzowiny i 20 kg wołowiny. Dziś wieprzowiny jemy 40 kg, a wołowiny niecałe 4 kg. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że...
Tatrzańskie krajobrazy

Tatrzańskie krajobrazy

Zaczyna brakować mi tchu. Serce wali jak oszalałe. Nogi bolą. Za chwilę będę na miejscu. Jeszcze niewielki wysiłek i całe zmęczenie nie będzie miało już znaczenia. Znowu odbierze mi mowę i jedyne co będę w stanie zrobić, to...
Lepiej żyć na wsi czy w mieście?

Lepiej żyć na wsi czy w mieście?

Czy naprawdę warto przeciwstawiać życie na wsi życiu w mieście? Jedni wolą życie na łonie natury, inni są skłonni wiele poświęcić, aby tylko zamieszkać w Krakowie, Łodzi czy w Warszawie.
Dla kogo dobra ta śmierć?

Dla kogo dobra ta śmierć?

Często posiadacze psów czy kotów twierdzą, że kochają swoich czworonożnych ulubieńców i traktują ich jak członków rodziny. Z zapałem opowiadają o ulubionych przysmakach pupili, długich spacerach, wspólnych zabawach. A jednak...
Akcja: Zima... cd

Akcja: Zima... cd

Weekend minął jak z bicza trzasł. Minął, i zaczął się kolejny tydzień gier i zabaw w Fundacji. Dzieciaki i my. Kotek i myszka. I nie chodzi o to, kto wygra, a o to, żeby się ze sobą dogadać. Jak najlepiej.
Akcja: Zima

Akcja: Zima

Ferie. Jak co roku Fundacja organizuje zimowisko dla dzieci z najuboższych rodzin. Zimowisko, na które nie trzeba się zapisać, na które trzeba po prostu przyjść na zasadzie kto pierwszy ten lepszy...
Zagubieni w łatwowierności

Zagubieni w łatwowierności

Z pewnością wielu z nas w dzieciństwie bawiło się w wywoływanie duchów. Nie zdawaliśmy sobie wówczas sprawy z tego, ile potencjalnych niebezpieczeństw niesie to ze sobą.
Językowy obraz macierzyństwa

Językowy obraz macierzyństwa

Czy ciąża ma coś wspólnego z podatkiem? Czy matkę tuż po porodzie uruchamia się tak jak sprzęt RTV? Co znaczy symbol "@" na forach poświęconych macierzyństwu? Jak mówimy o macierzyństwie i czy można mówić inaczej?
Czy istnieje instynkt macierzyński?

Czy istnieje instynkt macierzyński?

Czy miłość macierzyńska to uczucie wrodzone i uniwersalne? Czy istnieje instynkt macierzyński - wrodzony, pierwotny i powszechny? Większość ludzi na te pytania udzieli odpowiedzi twierdzącej. Czy zawsze tak było?
Witaj w teatrze lalek

Witaj w teatrze lalek

Z czym zazwyczaj kojarzy nam się lalka? Z dziecięcą zabawką. Do kogo zatem będzie skierowany teatr lalek? Odpowiedź, że do dzieci, wydaje się z pozoru słuszna, lecz po krótkiej analizie historii teatru lalkowego dojdziemy do odmiennych wniosków.
Alfabet finansowy, czyli jak się nie zrujnować

Alfabet finansowy, czyli jak się nie zrujnować

Budżet, zarządzanie finansami, wydatki i wpływy - to pojęcia według wielu ludzi wciąż zarezerwowane przez rekinów finansjery i wielkie przedsiębiorstwa. Tymczasem każde gospodarstwo domowe...
LOT nad Śląskiem

LOT nad Śląskiem

Górnośląskie Centrum Kultury nie odpoczywa nawet w wakacje. Letni Ogród Teatralny obchodzi już dziesiąte urodziny.
Małżeństwo, czy wolny związek

Małżeństwo, czy wolny związek

W Polsce i na świecie utarło się przekonanie, że jeśli dwoje ludzi jest ze sobą i wzajemnie się kocha, to muszą być małżeństwem. Do tego w Polsce dominuje głęboko zakorzenione przekonanie, że muszą mieć ślub kościelny.
Dorosłym i dzieciom poświęcam

Dorosłym i dzieciom poświęcam

Czy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dzieciństwo dla zdrowia psychicznego naszych dorastających, a potem i dorosłych dzieci, mających tworzyć pozytywną esencję przyszłych pokoleń?
Kobieta dawniej i dziś

Kobieta dawniej i dziś

Kobiety - "płeć piękna" od zarania dziejów są przedmiotem szczególnego zainteresowania poetów, pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy. To właśnie kobietom przypadły w udziale specyficzne role, przede wszystkim rodzenie i wychowywanie dzieci.

 
 

Kobieta dawniej i dziś

Autor tekstu: Justyna Piróg

Kobiety - "płeć piękna", od zarania dziejów są przedmiotem szczególnego zainteresowania poetów, pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy. To właśnie kobietom przypadły w udziale specyficzne role, przede wszystkim rodzenie i wychowywanie dzieci.

Bóg stworzył mężczyznę i kobietę...

W Księdze Rodzaju możemy przeczytać takie oto słowa opisujące stworzenie człowieka: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz i na obraz go stworzył, stworzył mężczyznę i niewiastę". Wszyscy wiemy, co było dalej: pierwsza kobieta - Ewa, namówiła swojego mężczyznę do zjedzenia jabłka z zakazanego drzewa. Potem już nic nigdy nie było proste. Ludzie muszą pracować, a kobiety rodzą dzieci w bólu. I taki jest porządek świata. Zadziwiające jest to, że nikomu nigdy nie udało się go zmienić.
      Niewiasta została wyposażona przez naturę we wrażliwość i delikatność, instynkt macierzyński. Jest skłonna do wielu poświęceń i wyrzeczeń. Ma też dużą wytrzymałość na ból. Niekiedy jest w stanie znieść więcej niż mężczyzna, chociaż zwana jest "płcią słabszą". Jakie plany miał Pan Bóg powołując do życia kobietę? Z pewnością chodziło mu o ciągłość gatunku ludzkiego, do której potrzebne są, notabene, obydwie płci. Ja jestem jednak pewna, że miał szczególne plany wobec niewiast i wyznaczył im specyficzne miejsce w dziejach ludzkości.

Obraz kobiety na przestrzeni wieków

Sytuacja kobiet znacząco się jednak zmieniała w ciągu wieków. Każda kobieta pragnie być zauważona i doceniona. Warto więc napisać kilka zdań o kobietach właśnie. O tym, kim były i jak żyły setki lat temu, a jak wygląda ich położenie obecnie. Niech to będzie krótka wycieczka ujawniająca cząstkę tajemnicy kobiecości.
      Pozycja kobiet w starożytnej Grecji i Rzymie była bardzo niska. Sprawą najważniejszą dla nich było wczesne zamążpójście. Działo się tak nie dlatego, że kobiety miały taki kaprys, ale dlatego, że były pod presją społeczeństwa. Właściwie całe swoje życie spędzały w domu. Nie miały dostępu do większości imprez kulturalnych, a także nie mogły niczego zrobić w sensie prawnym bez swojego opiekuna. Co ciekawe, już w czasach antyku postulat równouprawnienia kobiet wysunął Platon. Uznał on, że natura obu płci jest taka sama. W swej wizji idealnego państwa uczynił kobiety pełnoprawnymi obywatelami z obowiązkiem służby wojskowej włącznie.
      W średniowieczu kobiety również nie miały łatwego życia. Rodzenie i wychowywanie dzieci, zarządzanie domem, a często interesami męża, było obciążające, ale dawało dość wysoką pozycję. Kobietom niezamężnym trudno było zachować dobrą reputację, gdyż musiały same troszczyć się o swoje utrzymanie i dużo czasu spędzały poza domem, co było źle postrzegane.
      Okres renesansu przez wielu badaczy bywa nazywany erą wyzwolenia. Kobiety, którym nie wystarczała rola potulnej żony, miały do wyboru bycie prorokinią, kacerką, sekciarką, czy czarownicą. Niewiasty starały się wykorzystać reformację do swoich celów. Jednym z nich było częściowe powściągnięcie dominacji płci męskiej w codziennym życiu i polepszenie własnej sytuacji społecznej.
      Wizerunek kobiety w epoce baroku jest jednolity. Zarówno malarze, jak i poeci przedstawiają kobietę jako postać, która dostarcza rozrywki mężczyznom, jest pozbawiona cnót duchowych, które dominowały w okresie renesansu. Oświecenie natomiast często jest zwane epoką kobiet. W XVIII wieku władały one sporą częścią Europy i świata, np. Katarzyna I w Rosji, Maria Teresa w Austrii czy Maria I w Portugalii.
      W romantyzmie kobieta staje się ucieleśnieniem idealnego piękna, jest ubóstwiana za swą wrażliwość, delikatność, czułość, odmienność od mężczyzny. Postrzegana jest jako istota czysta, jasna, piękna w swej naturze, niemal ulotna, jakby była stworzona jedynie do miłości.
      Kobiety w XIX wieku postawione zostały wobec naglącej potrzeby pracy zarobkowej. Dokonał się przełom: zostały uznane prawa kobiet do decydowania o własnym życiu. Kojarzenie małżeństw pod presją stanową lub obyczajową poddano ostrej krytyce. Pojawiły się emancypantki.
      Wiek XX to, jak wiadomo, okres systematycznego i konsekwentnego usamodzielniania się kobiet we wszystkich dziedzinach życia.

Jaka jest współczesna kobieta?

Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie. Możemy mówić o pewnych wzorcach osobowych, stylach i sposobach życia. Ameryka Północna i Europa wykreowała wzorzec "bizneswoman", czyli kobiety wyzwolonej, dążącej do kariery i pragnącej sukcesów, lecz nie mającej czasu dla domu i rodziny. Kobiety biznesu pragną wiedzieć, jak odnaleźć w sobie boginie, są bardzo aktywne, niezależne i wykształcone. Inwestują w siebie. Czy jednak są szczęśliwe? Bardzo często, po czterdziestce, żałują, że nie założyły rodziny i ominęło je to, co w życiu naprawdę piękne i ważne. Dzisiejsze kobiety często są feministkami. Walczą o swoje prawa, żądają równości i partnerstwa.
      Są jednak takie kultury, w których do dziś panują zasady mówiące o tym, że kobieta jest człowiekiem niższej kategorii i jej obowiązkiem jest całkowite poddanie się mężczyźnie. Dotyczy to w szczególności krajów arabskich i afrykańskich. Fatima Mernissi - socjolog, znana obrończyni praw kobiet, w swojej autobiograficznej książce "Dzieciństwo w haremie - Sny o wolności" ukazuje życie współczesnych kobiet, zamkniętych w świecie otoczonym przez mur. Są piękne i cudowne, potrafią cieszyć się każdym drobiazgiem, mimo bycia niewolnicami.
      W katolicyzmie dużo mówi się o życiowym powołaniu kobiety, które było i jest ciągle niezmienne, chociaż wiele niewiast świadomie z niego rezygnuje.
      Ogólnie rzecz biorąc, stereotyp kobiety zahukanej odchodzi do lamusa.

Kobiety, które podziwiam

Na zakończenie chciałabym napisać jeszcze kilka słów na temat trzech kobiet, które wywarły na mnie szczególne wrażenie. Pierwszą z nich jest zapomniana już trochę księżna Diana. Królowa ludzkich serc, uosobienie dobroci i miłości, a ponadto ideał kobiecej urody. Latami cierpiała z powodu sztywnej pałacowej etykiety, natarczywości mediów, nieudanego małżeństwa. Zmarła tragicznie. W moim sercu żyje jednak ciągle. Mimo iż jej życie potoczyło się tak, jak się potoczyło i zostało przedwcześnie zakończone, miało głęboki sens, ponieważ Diana żyła dla innych. I to jest jej największym sukcesem.
      Drugim żeńskim autorytetem jest dla mnie, również nieżyjąca już siatkarka - Agata Mróz - Olszewska. Odeszła do nas niedawno, więc jest jeszcze ciągle obecna w pamięci i sercach wielu Polaków. Zapamiętałam ją przede wszystkim dlatego, że była niezwykle dzielna w walce ze straszną chorobą. Zdobyła się na najwspanialszy gest. Zbliżając się nieuchronnie do śmierci podarowała życie swojej maleńkiej córeczce, Lilianie. Ten heroiczny czyn jest godzien największego podziwu.
      I wreszcie trzecią osobą jest ktoś, kto nie jest znany i sławny, lecz ktoś, dla kogo osobiście mam uznanie. Jest to moja wieloletnia przyjaciółka, Ania. Podziwiam ją za to, że znakomicie łączy obowiązki żony i matki z pracą zawodową i studiami (wkrótce zaczyna trzeci kierunek). Ponadto zmaga się z nieprzychylnością teściów i buduje wraz z mężem dom. Jest moją serdeczną przyjaciółką od dwudziestu lat. Jej właśnie chciałabym zadedykować ten tekst.

J. P.

 
 

O nas  |  Reklama  |  Regulamin  |  Polityka prywatności

Tłumaczenie tekstów

Redakcja i korekta tekstów

(C) EnglishStory.pl

KONTAKT:  Biuro: biuro@englishstory.pl
   Pomoc: web@englishstory.pl
   Telefon: +48 880 074 279  (w godz. 9:00 - 17:00)